מכונת אמת

מכונת אמת
5 (100%) 1 vote

שימושים, יתרונות וחסרונות של מכונת אמת

מכונת אמת, או בשפת העם מכונת הפוליגרף מהווה בדיקה הבודקת את אמיתות התשובות של הנבדק למטרות השונות, בין אם מדובר בבדיקת לצורך קבלה או כניסה אל מערך בטחוני או מערך מסווג במיוחד ובין אם מדובר בחקירה משטרתית או חקירה ארגונית בדבר חדש לפשיעה בתוך הארגון עצמו. כך או כך, מכונת האמת עוזרת לנו במקרים רבים לבסס חשדות, אמינות ויושר של העובדים ו/או המועמדים.

צורת העבודה והפעילות של מכונת אמת

ביצוע בדיקות אמינות באמצעות מכונת אמת היא פעולה שתלחיץ לא מעטים, על כן, בדרך כלל התשובות יהיו שנויות במחלקות ובמקרים מסוימים גם בעלי שיפוט חיצוני, עליו נדבר בפסקה הבאה. מכונת אמת עובדת על בסיס מערכת הדופק ומערכת הנשימה. ועל פי האמונה הרווחת, וגם כמה מחקרים, כאשר אדם משקר או אומר חצאי אמיתות מתרחשים בגופו שינויים כימיים מידיים המשפיעים על מכונת האמת וגורמים לה להגיב בצורה של מתן תשובה וניתוח התשובה באופן “שחור או לבן”, כלומר, האם הבן אדם משקר או דובר אמת.

האם מכונת אמת קובעת – גורמים חיצוניים והשפעתם על הבדיקה

בשנים האחרונות נבדק ונמצא כי בדיקה במכונת אמת הינה פחות אובייקטיבית מכפי שהיא נראית. על אף התשובות החד משמעיות לכאורה, בודק הפוליגרף משפיע על התוצאות הרבה יותר מכפי שמשפיעה הדוח והממצאים הנפלטים ממכונת האמת עצמה – מפתיע? ייתכן מאוד, אבל במקרים רבים זה באמת כך.

אז מה עושים? מפאת כל מה שציינו מעלה, חשוב מאוד להשקיע בבודק ואיש מקצוע איכותי, מיומן ומנוסה שידע לתת לכם נתונים אובייקטיביים עד כמה שניתן.

האם ישנה אפשרות להערים על מכונת אמת?

על בסיס מחקרים רבים הוכח כי על ידי שליטה על קצב הלב, קצב הנשימות ושפת הגוף ניתן להערים גם על מכונת אמת וגם על איש המקצוע האמון והאחראי על בדיקת במכונת אמת ובדיקת הפלטים שלה. היכולת הפיזית להערים על בדיקת הפוליגרף עשויה להפוך אותה למאוד בלתי אמינה, יחד עם זאת, הרוב הכולל של האוכלוסייה אינו מיומן ביכולות בסגנון זה. כך שבדיקת הפוליגרף עודנה נחשבת כאחת הבדיקות וממצאי החקירה האמינים ביותר.

מכונת אמת – שיטת עבודה אובייקטיבית. האמנם?

כפי שציינו, תוצאות בדיקות האמינות אינן אובייקטיביות תמיד, על כן, חשוב לבחור באיש מקצוע שאיננו קשור לארגון או מכיר את אנשיו. היכולת לשפוט אדם על סמך הכרות קודמת עשויה לחבל ולשבש את כיווני החקירה וניתוח תוצאות מכונת האמת. חסכון על איש מקצוע חיצוני היא אופציה קיימת ומובנת לחלוטין, יחד עם זאת, כדאי להבין, כי איכות איש המקצוע ישפיע על תקנות ואמינות תוצאות הבדיקה.

מעוניינים במידע נוסף, טיפים וכן בדיקה במכונת אמת איכותיות, לבית העסק, הארגון או המוסד? צרו קשר עוד היום עם חברת מאיר פוליגרף ותקבלו את השירות האיכותי האמין והמתקדם ביותר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *