בדיקת פוליגרף לעובד

בדיקת פוליגרף לעובד
5 (100%) 1 vote

גניבות ציוד, גניבת חומרים ומידע הן לא הסיבות היחידות לשמן ראוי לבצע בדיקות פוליגרף בעבודה. מומחים רבים ממליצים לבצע בדיקות פוליגרף באופן תקופתי ושוטף, בייחוד במקומות וארגונים בעלי מידע וחומרים רגישים ו/או במחלקות ספציפיות בהן לעובדים נגישות לחומרים מסווגים מבחינת בטחונית ושיווקית.

ביצוע בדיקות פוליגרף תקופתיות עלולות להביא לאי נעימות קלה במהלך התקופה אך כאשר המעסיק או בעל הארגון יותר רושם בו המחויבות והאמינות בארגון הם עקרונות חשובים ועליונים, יהפכו אותו לכזה – הלכה למעשה.

בדיקות פוליגרף תקופתיות במוסדות בטחוניים

ביצוע בדיקת פוליגרף לעובד במוסדות וארגונים בטחוניים תתבצע בחשאיות ובאופן פרטי לכל עובד ועובד. בדיקות הפוליגרף, מועד הביצוע שלהן, זמני ביצוע הבדיקות לכל עובד יישארו דיסקרטיים וחסויים. בדיקת פוליגרף בעבודה מסווגת תשתנה מהאחת לשנייה הן כדי לתת מושג קרוב ופרטני יותר בנוגע לכל אחד ואחד והן כדי למנוע מצבים של התחכמויות והתכוננות לבדיקה במקרה של שיח בין העובדים.

תקריות ואירועי בטיחות

במקרים של תקריות ואירועי בטיחות מתעורר צורך כמעט מיידי לבצע תחקור של כלל העובדים. חשוב מאוד לבצע את התחקיר והבדיקות באופן ייסודי אך מחושב מבלי לעורר חשדם של יתר העובדים, היכולת לבצע תחקיר ובדיקה גורפת ומעקב מכין ולאחריו בדיקות מכוונת של החשודים המרכזיים יביא לבדיקות פוליגרף מהימנות, אמינות, מדויקות ומבוססות הרבה יותר.

פרט נוסף שחשוב מאוד לזכור בעת ניהול והתנהלות בתקריות ואירועי בטחון, גניבה או יציאת מידע מחוץ לחברה או הארגון, הוא להגיע למצב בו כמה שפחות פרטים בארגון יהיו מודעים לנושא, משתי סיבות עיקריות: האחת, לא לעורר לחץ ו/או ליצור תחושה של חוסר בטחון/זילות באבטחת המידע בארגון והשנייה, הגדלת הסיכויים לגורם ההפתעה של המעורב/ים תוך מניעת ידיעתם בדבר גילוי המעשה – פעולות וצעדי זהירות אלה יביאו לפעילות תקינה ומדויקת יותר של בדיקת הפוליגרף.

האם ניתן לכפות או לחייב לבצע בדיקת פוליגרף בעבודה?

התשובה היא חד משמעית : לא! אף אחד לא יכול לכפות בדיקת פוליגרף לעובד, יחד עם זאת, סירוב או גילוי חשש או התנגדות לבדיקת פוליגרף במישרין או בעקיפין, ראוי שתעורר חשד בקרב הממונים ו/או החוקרים המבצעים/האמונים על בדיקת הפוליגרף. בדרך כלל מי שמסרב לבצע את הבדיקה מעורר חשד מיידי למעורבות או ידע מסוים על הפעילות. יחד עם זאת חשוב מאוד לא להיות נמהרים ולהסיק מסקנות מידיות כיוון שלא מעטים הם המקרים בהם עובדים שגילו בטעות את זהות העבריין והפכו למאוימים מצידו פן יגלו את המידע למעסיק או למשטרה.

מעוניינים במידע, טיפים ועצות פרטניות בנוגע לבדיקות פוליגרף ספציפיות או תקופתיות בארגונכם? צרו אתנו קשר עוד היום או השאירו פרטים ונחזור אליכם עם מידע ראשוני ללא כל התחייבות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *